KODULEHEKÜLG UUENEB PEATSELT!

TST juhatus (sept 2023)

Etendus "Õhus on.."

6. aprillil toimus Kastanimajas Tartus luguteatri etendus "Õhus on..", mille teemaks oli armastus. Ja just selle etenduse korraldamise ajal leidsid üksteist ka kaks meie trupile hästi tuttavat inimest :-)
Loe lisaks

Tartu Spontaansusteatri juht Endel Hango sai rahvusvahelise luguteatri treeneri akrediteeringu

New Yorkis asuv luguteatrite keskus (www.playbackcentre.org) andis meie teatri eestvedajale Endel Hangole ametliku luguteatri treeneri akrediteeringu.

Endel alustas  õpingutega 2003. aastal Moreno Keskuses. Peatselt loodi Tallinnas Eesti Luguteater. 2006. aastal kogunes Tartus luguteatrhuviliste grupp, mida juhendas Endel. Ta on õppinud ja  ennast täiendanud luguteatri koolitaja-treeneriks välismaal professionaalide käe all, sealhulgas New Yorgis asuvas  Playback Centre's, kõige kõrgema taseme koolituses, alates 2010. aastast.

Rahvusvahelise luguteatri treeneri akrediteeringu saamiseks on vaja rahvusvaheliselt tunnustatud treenerite soovitusi, kes on kandidaadi erinevaid luguteatri tegevusi (nii harjutusi kui lavastusi) tegemas näinud ning oskavad ja julgevad teda soovitada. 

Spontaansusteatri  trupp on väga uhke, et Endel'i soovitajate hulgas oli ka luguteatri mõtteviisi ja metoodika looja Jonathan Fox.

Loe lisaks

Luguteatri kogukonna päev Sargveres

7. jaanuaril kogunesid luguteatriga tegelejad Sargvere mõisa luguteatri kogukonna päevale. Kokku tuldi Tallinnast, Tartust ja Narvast.
Kohal olid nii staažikad luguteatri tegijad kui uued huvilised. Koos mängides tundsid end kõik mõnusasti: uued kooslused inspireerisid, äratasid ideid ja tekitasid uusi pilte. Endalegi üllatuseks tõdesime õhtul, et lisaks mitmetele ühistele harjutustele olime päeva jooksul jutustanud ja mänginud 11 elulist-olulist lugu (mida on rohkem kui kahe pika etenduse jagu).

Tundsime, et vajame sellist kogukonna päeva luguteatri liikmete arendamiseks, ent veelgi enam luguteatri kui mõtteviisi tunnetamiseks ja kinnitamiseks.

Täname väga Sargvere mõisa inimesi, kelle hoolivus ja hoolitsus aitasid tekitada justtäpselt õige luguteatri õhkkonna.

Loe lisaks

12. novembril jutustasime ja mängisime "Elva lugusid"

12. novembril kogunesime Elva raamatukogu kaminasaali jutustama ja mängima "Elva lugusid". Jutustatud lugudes avanesid Elva linna iseloomulikud jooned ja Elva tähendus inimeste elus: järved, rohelus, jalutuskäigud, kohtumised, armastus, lapsed, hip hop, pioneerilaager, suvitajad, igatsus, sõbrad ..... Lugudest kumas ka küsimus, kuidas see ikkagi juhtub, et mõnikord võõrad saavad omaks ja omad paistavad võõrad.
Loe lisaks

12.-14. augustil Helsingis toimunud Soome luguteatrite suurkogunemisel BIG BANG osalesid Tartu Spontaansusteatri inimesed.

12.-14. augustil Helsingis toimunud Soome luguteatrite suurkogunemisel BIG BANG osalesid Tartu Spontaansusteatri inimesed. BIG BANG oli erakordselt meeleolukas ja silmaringi avardav. Väga kasulik oli töötubades õppimine (raskete rollide lahendamise ideed, hääle tegemine, keha liigutamine, rütmide kuulamine). Silmaring avardus tohutult erinevaid etendusi vaadates - sai selgemaks, mis kõik võib olla luguteater (värvikast klounaadist hinge kriipivate hetkedeni, laulust-tantsust-muusikast sügava vaikuseni). Uhke oli see, et Endel tegi rahvusvahelist töötuba spontaansuse teemal ning tal oli hulganisti osalejaid, kes kõik jäid rahule.
Loe lisaks

29. 06. - 2.07. Traditsioonilise Spontaansusteatri suvelaagri Prangli saarel muutis eriliseks külaline Laura Schuster Singapurist.

Laura jagas oma kogemusi ja harjutusi luguteatri tegemistest Singapuris ning samas liitus sujuvalt meie seekordse suvelaagri põhiteemaga "Saare lood". Mõtestasime isiklike ja üldinimlike saarte tähendusi ning katsetasime lugusid tragöödia ja groteski, samuti komöödia ja melodraama võtmes. Suvelaagi tipphetkeks oli etendus sadmakuuris, kus saare lugusid rääkisid nii põlised pranglilased kui saare külalised.
Loe lisaks

20.märtsil lõpetasime keskkonnateemalise sarja etendusega "Ökoloogiline jalajälg".

Etendusel jutustatud lood kergitasid ökoloogilise jalajäljega seoses mitmeid mõtteid ning pärast etendust arutasime isekeskis teemasid veel edasi: Miks see sõnapaar meis süütunnet tekitab? Kas on võimalik, et me vähendame oma ökoloogilist jalajälge kellegi teise arvel? Millal muutub prügi kultuuriks ja kultuur prügiks? Kas ümbritsev kultuurikeskkond võib meile peale suruda prügirohket elustiili? Millal saab mõttest tegu?
Loe lisaks

14. veebruaril toimus keskkonnateemalise sarja kolmas etendus "Reostus inimsuhetes".

Teema "Reostus inimsuhetes" tundus intrigeeriv ning enne etendust võis kuulda küsimusi, kas etenduse teema ikka sobib kokku sõbrapäevaga. Etenduse lõppedes võisime nentida, et sobis küll. Jutustatud lood tõid esile ootamatusi suhetes, enda leidmist ja enda petmist suhete rägastikes, vastatud ja vastamata ootusi, kogemata juhtunud suhtereostamist, taskaalu otsimist ja keeruliste suhete korrastamist.
Loe lisaks

24. jaanuaril toimus keskkonnateemaliste etenduste sarja teine etendus "Digikeskkond".

Digikeskkonna teemadel jutustatud lugudes kerkis mitmeid küsimusi: kas arvuti vahendusel toimuv suhtlus lähendab inimesi või loob seinu? kas arvutis loodu on looming? miks unistuste täitumine meid alati rõõmsaks ja õnnelikuks ei tee? kas äpi kasutamine teeb mind paremaks inimeseks? kui nutitelefoni pole, kuhu siis pöörata pilk? kas nutitelefon võib päästa päeva?

Kas lugude mängimine andis vastuseid? Ei-jaa-võibolla?


Loe lisaks